Sucha igłoterapia czyli suche igły receptą na ból Aquamed w Oławie

Sucha igłoterapia czyli suche igły receptą na ból

Sucha igłoterapia to mało inwazyjna i bardzo skuteczna metoda leczenia bólu. Zabieg polega na nakłuciu sterylnymi igłami akupunkturowymi punktów spustowych i ma na celu neutralizowanie nadmiernej aktywności punktów spustowych (znajdujących się w więzadłach, mięśniach, torebkach stawowych).

Punkt spustowy to bardzo bolesny, mikroskopijny obszar w chronicznie przeciążonej strukturze, który wykazuje nadwrażliwość na stymulację mechaniczną, powodując ból (miejscowy lub rzutowany).
Terapeuta z wielką precyzją dokonuje delikatne wkłucia drażniąc struktury odpowiedzialne za proces chorobowy. Nakłucie igłą, wywołując krótkotrwały ból, dany punkt „rozładowuje”, zmniejszając lub usuwając jego aktywność, a chorą tkankę zmusza do autoregeneracji.

Ponieważ używane są do zabiegu igły akupunkturowe, powstaje pytanie czy to forma akupunktury? Igłoterapia sucha nie jest jednak akupunkturą. Jedynym podobieństwem jest właśnie rodzaj wykorzystywanych igieł. Akupunktura jest wytworem medycyny i filozofii Dalekiego Wschodu, natomiast Dry Needling to wynalazek medycyny zachodniej. Inne są założenia tej metody. Jest oparta na badaniach naukowych i doświadczeniu klinicznym lekarzy i fizjoterapeutów.

Dlaczego ta metoda leczenie jest taka skuteczna?

Ta metoda pozwala bezpośrednio dotrzeć do źródła bólu, do głębokich mięśni często nieosiągalnych dla dłoni terapeuty. Celem jest uzyskanie tzw. reakcji drżeniowej mięśnia, która jest potwierdzeniem dotarcia igłą do punktu spustowego. Reakcja ta jest odczuwalna jako impuls lub skurcz w mięśniu i czasami jest nawet widoczna przez skórę. Na jakiej zasadzie działa fenomen igłoterapii? Według Fischera (“Diagnosis and treatment of myofascial pain”) mechanizm powodujący rozluźnienie mięśnia i zmniejszenie objawów bólowych w czasie nakłuć powoduje likwidowanie guzków w rejonie tkanek , a dalej miejscowe podrażnienie i rozluźnienie mięśnia. Zdaniem Ingbera (“Myofascial Pain in Lumbar Dysfunction”) działający mechanizm powoduje zmniejszenie sztywności leczonego mięśnia poprzez działanie elektryczne. Zmniejszenie sztywności zwiększa elastyczność mięśni. Inny badacz stwierdza, że lokalny skurcz mięśniowy powstający po nakłuciu igłą, poprawia metabolizm tkankowy przez co stymuluje proces gojenia chorej tkanki, oraz zmniejsza stężenie substancji drażniących. Mechaniczna stymulacja igłą uruchamia również mechanizmy kontrolujące ból opisane przez Melzack’a i Wall’a w “Teorii Bramki Kontrolnej”

Jakie dolegliwości mogą być leczone za pomocą tej terapii i czy są bolesne?

Mięśniowo-powięziowe zespoły bólowe (MPS, Myofascial pain syndromes) dotykają mięśni, stawów i struktur szkieletowych, prowadząc do bólu, utraty funkcji i zaburzeń ruchowych. Leczenie uwzględnia inaktywację punktu spustowego, korekcję dysfunkcji biomechanicznej i posturalnej oraz przywrócenie właściwych wzorców ruchowych. Punkty spustowe często wywołują nietypowe objawy, których przyczyny nie mogą znaleźć lekarze różnych specjalności, np.: zawroty głowy, szumy uszne, nocne ,bolesne skurcze łydek itp. Do igłoterapii używa się bardzo cienkich igieł i większość pacjentów z normalnym progiem bólu nie odbiera tych zabiegów jako bolesnych. Jakie są objawy niepożądane po zabiegu? Przez 24 do 48 godzin po zabiegu mogą utrzymywać się miejscowe bóle w okolicy wkłucia określane przez pacjentów jako „podobne do zakwasów”. Rzadko występują małe, miejscowe krwiaki.

Czy zabiegi metodą suchej igłoterapii są bezpieczne?

W Centrum Rehabilitacji i Balneologii AQUAMED w Oławie zabiegi wykonywane są przez terapeutę posiadającego odpowiednią wiedzę z zakresu anatomii i po odbyciu stosownych kursów. Zabiegi wykonywane są sterylnymi, jednorazowymi igłami, okolice wkłucia zostają zdezynfekowane, a terapeuta pracuje w rękawiczkach.Często już po pierwszym zabiegu widoczna jest wyraźna poprawa, ale zaleca się wykonanie kilku sesji terapeutycznych danej okolicy. Zabiegi uzupełniane są stosowna terapią.

Zadzwoń: 884 884 704